Składka na ubezpieczenie na życie – od czego zależy?

Składka na ubezpieczenie na życie – od czego zależy?

Polisa na życie należy do zdecydowanie najpopularniejszych produktów ubezpieczeniowych. Nic w tym dziwnego – za jej sprawą ubezpieczony może mieć pewność, że w razie potrzeby będzie możliwa wypłata środków, które umożliwią pokrycie kosztów leczenia, a także odszkodowania w chwili, kiedy zostanie stwierdzony zgon. By jednak ubezpieczyciel mógł wypłacić pieniądze, konieczne jest regularne opłacanie składek. Od czego uzależniona jest ich wysokość?

Polisa na życie – co obejmuje?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpiszemy umowę, zakres ochrony w ramach ubezpieczenia na życie może znacząco się różnić. Wiele też zależy od wariantu, na który się zdecydujemy – podstawowe polisy obejmują jedynie wypłatę odszkodowania w chwili śmierci ubezpieczonego, ewentualnie pokrycie kosztów leczenia i pobytu w szpitalu. Dlatego też zdecydowanie warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia o korzystne dodatki, które dużo lepiej zadbają o nasze bezpieczeństwo.

Dobrze, żeby polisa na życie obejmowała wypadek przy pracy, trwałe inwalidztwo, rehabilitację, medyczne assistance, uraz ciała czy nawet narodziny dziecka. Znaczna część ubezpieczycieli proponuje też wariant obejmujący poważne zachorowanie lub operację chirurgiczną. Dlatego istotne jest, by nie nawiązywać współpracy z pierwszą znalezioną ubezpieczalnią, zamiast tego lepiej porównać oferty co najmniej kilku z nich.

Ubezpieczenie na życie – składka i czynniki, które o niej decydują

Składki na ubezpieczenie na życie są obowiązkowe, by zawarta umowa pozostawała aktualna i upoważniała nas do pobrania odszkodowania w sytuacji wymienionej w kontrakcie. To, jak wiele będzie nas kosztować polisa, jest definiowane przez następujące czynniki:

  • wiek – im wyższy, tym wyższa składka (wzrasta ryzyko chorób przewlekłych);
  • stan zdrowia – ubezpieczyciel wymaga wypełnienia ankiety medycznej;
  • zatrudnienie – jeśli klient pracuje w środowisku, gdzie jest narażony na chorobę zawodową lub wypadek, składka również idzie w górę;
  • długość trwania umowy – im krótsza, tym wyższa składka;
  • suma ubezpieczenia – czyli kwota, na jaką chcemy się ubezpieczyć.
Ubezpieczenia