Niemal każda większa inwestycja, poza oczywiście podstawową ceną samego produktu czy usługi, zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi opłatami. W związku z czym przed każdym zakupem powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie nadprogramowe koszta. Nie inaczej jest w przypadku kupna samochodu od osoby prywatnej – być może będziemy musieli wówczas zapłacić tzw. podatek od wzbogacenia.
Czym jest podatek od wzbogacenia?
Podatkiem od wzbogacenia potocznie nazywamy podatek od czynności cywilnoprawnych, który najczęściej dotyczy właśnie nabycia samochodu. Takie określenie powstało w wyniku tego, że w chwili zakupu pojazdu powiększamy swój majątek. Nie musimy się nim martwić, jeśli auto pochodzi prosto z salonu lub komisu – wówczas jesteśmy zwolnieni od tej opłaty.
Podatek od zakupu samochodu jest natomiast konieczny, kiedy decydujemy się na pojazd z tzw. drugiej ręki, co zresztą jest chętnie stosowanym rozwiązaniem w Polsce. Ofert od prywatnych sprzedawców nie brakuje, na dodatek w ten sposób możemy sporo zaoszczędzić – nierzadko używane auto jest w tak dobrym stanie, że nie musimy się martwić o ewentualne usterki.
Kiedy musimy zapłacić podatek od zakupu samochodu?
W momencie, kiedy zamierzamy dobić transakcji z osobą prywatną, która nie wystawia faktury, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty na poczet podatku od wzbogacenia. Mowa więc o wszystkich sprzedawcach, którzy nie są płatnikami VAT. W takich sytuacjach dowodem zakupu jest po prostu umowa spisywana pomiędzy dwoma podmiotami.
Warto wiedzieć, że nie zawsze będziemy musieli zapłacić podatek od zakupu samochodu. Jeśli zakup nie przekracza 1000 zł, jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku. Podobnie jest w przypadkach, kiedy do transakcji dochodzi poza granicami kraju – dlatego też wiele osób decyduje się na sprowadzenie używanego pojazdu z innego państwa.
Na uregulowanie opłaty mamy 14 dni od momentu zawarcia umowy. Jaką kwotę będziemy musieli zapłacić? Wysokość podatku od wzbogacenia to 2% sumy wartości pojazdu. Wszystko zależy zatem od tego, na ile został wyceniony nasz nowy samochód.