Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – jak wykupić?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – jak wykupić?

Jak powszechnie wiadomo, większość z nas jest objęta obowiązkiem państwowego ubezpieczenia zdrowotnego – w zależności od naszej sytuacji, składki do ZUS-u może odprowadzać np. pracodawca. Co jednak w przypadku, kiedy nie należymy do osób, dla których posiadanie takiej polisy jest wymagane? Sprawa jest prosta: możemy postarać się o ubezpieczenie dobrowolne.

Kto może ubezpieczyć się dowolnie poprzez NFZ?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne przysługuje każdemu, kto mieszka na terenie Polski – oczywiście mowa tutaj o stałym pobycie, co z kolei wymaga meldunku. Co więcej, nawet te osoby, które są upoważnione do obowiązkowego ubezpieczenia, mogą zgłosić się do otrzymywania świadczeń w sposób dobrowolny. Wówczas, podczas składania wniosku, umieszczają w nim informację, że są świadomi swojego prawa, ale z własnej woli z niego rezygnują.

Zgłoszenie się do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego wymaga oczywiście dopełnienia kilku formalności. Nie jest to jednak skomplikowany proces, choć oczywiście wymaga wygospodarowania odrobiny czasu – warto zatem tak zaplanować poszczególne kroki, by możliwie jak najbardziej uprościć sprawę.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – jak załatwić?

By rozpocząć procedurę uzyskania dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, trzeba najpierw pobrać stosowny wniosek z oficjalnej, rządowej strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Po jego wypełnieniu należy go zanieść – wraz z okazaniem dowodu tożsamości – do wojewódzkiego oddziału NFZ, który jest właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Warto pamiętać, że konieczne jest również wniesienie opłaty dodatkowej.

W oddziale otrzymamy do podpisania umowę. Od tego momentu mamy 7 dni, by dostarczyć do ZUS-u druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 IO XX. Po dopełnieniu tego obowiązku jesteśmy już objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Będzie ono obowiązywało tak długo, jak regularnie będziemy spłacać składki. W razie zaprzestania uiszczania stosownych opłat polisa może zostać cofnięta, co będzie skutkowało koniecznością złożenia kolejnego wniosku o przyznanie nowego ubezpieczenia. 

Ubezpieczenia